Başkan’ın Mesajı

 

Değerli Üyelerimiz,

Camiamızdan haberleri bir araya getiren QUARTIER dergisinin yeni sayısını beğeninize sunarken 2018 yılının sizlere sağlık, başarı ve mutluluk getirmesini dileriz.

Bu sayıda Saint-Joseph’liler Derneği tarafından yapılan çalışmaları bilgilerinize sunarken, tüm Frankofon camiası mensuplarını bir araya getirmek düşüncesiyle farklı kuruluşların faaliyetlerini de bilgilerinize sunmaya çalıştık.

Geride kalan dönemde girişimcilik konusunda başarılı örnekleri ortaya çıkarmak vizyonuyla kurulan “Jeunes Entrepreneurs de Saint-Joseph” çalışmalarını okulumuz işbirliğinde yürütmeye devam ettik. Genç Başarı Vakfı işbirliğinde mentör ve eğitmen eğitimleri tamamlandı, Global Girişimcilik Haftası etkinliklerine katılan Arden Agopyan’02, Fikret Efe Ilısal’12 ve projeye yönetim kurulumuz adına liderlik yapan Mehmet Alp Sunar girişimcilik tecrübelerini Girişimcilik Kulübü öğrencileri ile paylaştılar.

Saint-Joseph Lisesi 11. sınıf öğrencilerine meslek seçimleri konusunda yardımcı olmak amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında ise Ömer Atakan’89, Prof.Dr. Kaya Kılıç’95 ve Cenker Şişman’90 konuşmacı olarak katılarak önemli fayda sağladılar. Gelecek seminerlerde iş dünyasından önemli isimleri öğrencilerimiz ile tanıştırmaya devam edeceğiz.

Fransa Başkonsolosluğu, Türk-Fransız Ticaret Derneği ve mezunlarımızın Fransa’daki dayanışma merkezi olan Unionistes temsilcileri ile yapılan görüşmelere dair bilgileri dergimizin ilerleyen sayfalarında bulabilirsiniz.

Kısa süre önce kaybettiğimiz öğretmenimiz Mişel Tagan anısına 02 Kasım tarihinde bir gece düzenledik. Tagan ailesi ve camiamız değerli üyelerinin katılımlarıyla düzenlenen gecede tanıttığımız  “Mişel Tagan Eğitim Bursu” dileriz ki bir yandan eğitim dünyasının bu kıymetli ismini yaşatacak bir yandan da ihtiyaç sahibi öğrencilerimize katkıda bulunacak.

Üyelerimiz ve frankofon camiası arasında iletişimi ve dayanışmayı güçlendirmek adına teknolojinin bizlere sunduğu tüm imkanları kullanma çabasında içindeyiz. Dernek internet sitesi, facebook ve linkedin sayfalarımızdan sizleri iletişimde tutmayı hedefliyoruz. Raklet Üye Programı bu amaçla hayata geçirdiğimiz ve sizlere en fazla kişiselleştirilmiş hizmet sunan bir platform olarak yerini alıyor. Tabi bu imkanlar ancak sizler aktif olarak kullandığınız sürece gerçek işlevini yerine getirecektir. Görüş ve önerileriniz ile de daha iyi noktalara taşımamamız için destek vermenizi rica ediyoruz.

Gelecek dönemde faaliyetlerimizde etkinliği arttırmak üzere yapısal değişiklikler üzerinde duracağız. Amacımız sürdürülebilir bir yapı oluşturmak ve camiamızın ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir Dernek yapısı oluşturmaktır. Dernek yönetimlerine karşı kırgınlığı olan camia üyelerimiz olduğunu biliyoruz. Ancak unutmamak durumundayız ki bu çekişmelerin sonucunda oluşacak olumsuz durumun bedelini belki bu dayanışmaya hepimizden çok ihtiyacı olan yeni mezun ve hayata atılmaya hazırlanan kardeşlerimiz ödememelidir. Bu kırgınlıkları bir nebze olsun unutturmaya yarayacak her çabaya hazır olduğumuzu belirtir, görüş, öneri ve desteklerinize açık olduğumuzu bilgilerinize sunmak isteriz.

2018 yılının tüm Saint-Joseph camiası için yeni başarılara vesile olmasını, camia içerisinde bulunan dayanışmanın, sevgi ve saygının en üst düzeye çıkarılmasına yönelik verdiğiniz desteğin devamını dileriz.

Sevgi ve saygılarımızla,

Yönetim Kurulu Başkanı
Güray Karacar